Občina Šmarje pri Jelšah

Zdravstveno varstvo

Osnovna naloga občine na področju zdravstva je, da skrbi za razvoj osnovne zdravstvene dejavnosti in zagotavlja ustrezne prostorske in kadrovske pogoje.

Predpisi, ki opredeljujejo dejavnost področja in naloge občine na področju zdravstva: 
- Zakon o lokalni samoupravi;
- Statut občine;
- Zakon o zdravstveni dejavnosti;
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Občina je soustanoviteljica javnega zavoda Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah, ki ga je ustanovila skupaj z ostalimi 5 občinami upravne enote Šmarje pri Jelšah za izvajanje osnovne zdravstvene dejavnosti.
Sedež javnega zavoda je v občini Šmarje pri Jelšah. Vso premično in nepremično premoženje zavoda je last občine. Da bi občina izvajala svoje osnovne naloge na tem področju, mora iz proračunskih sredstev zagotoviti ustrezna finančna sredstva.

ZDRAVSTVENI DOM ŠMARJE PRI JELŠAH
Celjska cesta 16, 3240 Šmarje pri Jelšah
telefon: 03/ 818 37 00
fax: 03/ 818 37 40
e-pošta: [email protected]

Dežurne službe na področju zdravstvenega varstva
Dežurna služba, ki jo sofinancira občina, predstavlja obliko zagotavljanja zdravstvenega varstva izven rednega delovnega časa in se izvaja ob delavnikih od 21. do 7. ure naslednjega dne (10 ur), ob sobotah od 14. do 7. ure zjutraj v nedeljo (17 ur) in od 7. ure dalje v nedeljo ter ob praznikih do ponedeljka zjutraj do 7. ure (24 ur).
Za izvajanje dežurne službe v prej opisanem obsegu za območje vseh 6 občin, ki jih pokriva ZD Šmarje pri Jelšah, je potrebnih 17 delavcev.
Zavod za zdravstveno zavarovanje RS priznava potrebna sredstva za plače in materialne stroške za 9 delavcev, razliko sredstev za 7 delavcev pa zagotavljajo občine.

Sofinanciranje preventivnih zdravstvenih programov
Občina sofinancira letovanje zdravstveno ogroženih otrok v poletnih mesecih. Večino sredstev za letovanje otrok zagotovi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Letovanje zdravstveno ogroženih otrok za vseh 6 občin vsako leto uspešno organizira in izvede Medobčinska športna zveza, ki po izvedeni koloniji pripravi tudi poročilo. Občine zagotavljamo samo sredstva za podaljšanje bivanja za en dan.
V okviru te postavke občina sofinancira tudi program Lokalne akcijske skupine (LAS), ki jo je na podlagi sklepa Občinskega sveta o ustanovitvi skupine imenoval župan. Skupina trenutno šteje 5 članov. Osnovna naloga LAS je preventivno delovanje na področju zasvojenosti mladih z različnimi drogami ter povezovanja vseh organizacij, društev, javnih zavodov in posameznikov, ki lahko največ storijo na področju preventive.

Mrliško ogledna služba
Občina je dolžna pokrivati stroške mrliško ogledne službe in sanitarne obdukcije v skladu s 137. členom Pravilnika o pogojih in načinu opravljanja mrliško pregledne službe. Obdukcije se obračunavajo po fiksni ceni. K mrliško ogledni službi pa spadajo še stroški prevoza pokojnikov na obdukcijo. Obdukcije odrejajo zdravniki glede na vzrok smrti.

Prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje za nezavarovane osebe (21. točka 15. člena ZZVZZ)
Občine so na podlagi 21. točke 15. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 72/06-UPB3, 91/07, 71/08, 76/08) dolžne plačevati prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje za državljane Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki niso zavarovanci iz drugega naslova. Zakonska podlaga za plačilo tega prispevka je v 48. členu omenjenega zakona, ki določa vire za prispevke za zavarovanje za primer bolezni in poškodb (obvezno zdravstveno zavarovanje).

Namen ukrepa je zagotoviti osnovno zdravstveno zavarovanje vsem državljanom Republike Slovenije, ki bivajo v Republiki Sloveniji in niso vključeni v osnovno zdravstveno zavarovanje iz drugega naslova.

Upravičenci do kritja prispevkov za osnovno zdravstveno zavarovanje so:
- državljani Republike Slovenije, ki so upravičeni do denarne socialne pomoči oziroma izpolnjujejo pogoje za denarno socialno pomoč,
- osebe brez krivdnih razlogov,
- osebe, ki niso zavarovanci iz drugega naslova določenega z zakonom, ki ureja zdravstveno zavarovanje.

Državljane v obvezno zavarovanje prijavi v zavarovanje pristojen Center za socialno delo na podlagi enotne vloge za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Prispevek občina v skladu s Sklepom o pavšalnih prispevkih za obvezno zdravstveno zavarovanje (Uradni list RS, št. 77/96, 33/98 in 83/98) plačuje pavšalno mesečno, ne glede na čas trajanja zavarovanja v mesecu. Število oseb, ki jim občina plačuje prispevek se spreminja vsak mesec, vendar pa plačujemo prispevek vsak mesec v poprečju za približno 270 oseb.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Občina Šmarje pri Jelšah