Občina Šmarje pri Jelšah

Socialno varstvo

Naloge občin na področju socialnega varstva so opredeljene z naslednjimi zakoni:
-  Zakonu o socialnem varstvu; 
-  Stanovanjski zakon; 
-  Zakon o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč; 
-  Zakon o Rdečem križu Slovenje; 
-  Zakon o lokalni samoupravi.

Na osnovi 43. in 99. člena Zakona o socialnem varstvu (ZSV) občina zagotavlja in financira naslednje storitve na področju socialnega varstva:
pravice družinskega pomočnika (pravico do družinskega pomočnika ima polnoletna oseba s težko motnjo v duševnem razvoju ali polnoletna težko gibalno ovirana oseba, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb);
pomoč družini na domu, najmanj v višini 50 % cene storitve (socialna oskrba upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo);
-  pomoč pri uporabi stanovanja (najemnina za upravičence denarnega dodatka za socialno stanovanje); ta pravica je določena v Stanovanjskem zakonu, merila pa so določena v Zakonu o socialnem varstvu;
stroške storitev v zavodih za odrasle, kadar je upravičenec oziroma drug zavezanec delno ali v celoti oproščen plačila, ker sam ali njegovi družinski člani ne morejo zagotoviti plačila oskrbe v domovih za ostarele ter v posebnih domovih za odrasle.

Upravičenci socialno varstvenih storitev in njihovi zavezanci so dolžni plačati vse po ZSV opravljene storitve, razen storitev socialne preventive, storitev družinskega pomočnika, prve socialne pomoči in institucionalnega varstva v socialno varstvenih zavodih za usposabljanje, ki so za vse upravičence brezplačne.

Prejemniki denarne pomoči kot edinega vira preživljanja in prejemniki nadomestila za invalidnost po zakonu o družbenem varstvu odraslih telesno in duševno prizadetih oseb so oproščeni plačila vseh storitev razen storitev institucionalnega varstva po 16. členu zakona.

Vlada RS je predpisala merila, po katerih so upravičenci delno ali v celoti oproščeni plačila storitev ter določila olajšave za upravičence do institucionalnega varstva in storitve pomoči na domu.

Centri za socialno delo opravljajo naloge, ki so jim poverjene z zakonom, ter naloge, ki jih centrom nalagajo drugi predpisi. Centri lahko opravljajo za občino storitve osebne pomoči in pomoč družini na domu.

CENTER ZA SOCIALNO DELO ŠMARJE PRI JELŠAH
Rogaška cesta 38, 3240 Šmarje pri Jelšah
telefon: 03/ 818 16 50
fax: 03/ 818 16 64
e-pošta: [email protected]
Zakon o lokalni samoupravi pa v 21. členu nalaga občinam pospeševanje služb socialnega skrbstva za socialno ogrožene, invalide in ostarele. Zakon ne določa vsebine navedenih nalog, v praksi pa to največkrat pomeni:
- sofinanciranje raznih humanitarnih organizacij, invalidskih društev, skupin za samopomoč, Karitasa, Rdečega križa, zasebnih ustanov, itd.;
- zagotavljanje dodatnih oblik denarnih pomoči socialno ogroženim družinam za stroške in potrebe, ki niso zajete z zakonom (npr. enkratne pomoči za nakup ozimnice, šolskih potrebščin, pomoč pri kritju stroškov šole v naravi ali letovanja socialno ogroženih otrok itd.).

Po 22. členu Zakona o lokalni samoupravi pa občina zagotavlja tudi delovanje socialnih ustanov in služb za širše območje kot so:
- sprejemališča za brezdomce in samorazdeljevanje hrane;
- ustanavljanje socialnih servisov;
- ustanavljanje materinskih domov in zavetišč;
- ustanavljanje bivalnih skupnosti za posebne skupine itd.

Plačilo pogrebnih stroškov za umrle
Občina zagotavlja sredstva za pogrebne stroške za tiste osebe, ki nimajo svojcev, da bi krili te stroške za pokojnika. Predlog pripravi center za socialno delo, v primeru da ima pokojnik imetje, občina prijavi terjatev na zapuščino v višini pogrebnih stroškov.

Delovanje humanitarnih društev
Občina sofinancira programe humanitarnih društev. Sredstva se razdelijo na podlagi javnega razpisa in Pravilnika o sofinanciranju programov socialnih in humanitarnih dejavnosti v Občini Šmarje pri Jelšah, ki ga je sprejel občinski svet v letu 2004. V povprečju občina sofinancira nekaj nad 20 humanitarnih društev, za kar občina vsako leto nameni okoli 21.500,00 EUR.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Občina Šmarje pri Jelšah