Hitre povezave
Lokacijska informacija | Projektni pogoji/rešitve
Lokacijska informacija je dokument, ki na enem mestu združuje podatke in pogoje (zahteve, obveznosti, prepovedi), ki se nanašajo na posamezno zemljiško parcelo oz. več zemljiških parcel.
Namen lokacijske informacije je, da na enem mestu poda vse relevantne javnopravne režime (tim. prostorske režime), ki jih morajo pri svojem razpolaganju z nepremičninami upoštevati investitorji in na katere morajo biti pozorne stranke v pravnem prometu oz. razpolaganju z nepremičninami.
Lokacijska informacija ni odločba, saj se z njo ne odloča o kakšni pravici, obveznosti ali pravni koristi fizične ali pravne osebe oz. druge stranke. Gre zgolj za listino, ki jo je mogoče uporabiti samostojno oz. za dokazovanje določenih dejstev v nadaljnjem postopku.
Lokacijska informacija se izda na obrazcu, izda pa jo za urejanje prostora pristojen občinski upravni organ tiste občine, na katere območju leži zemljišče, ki je predmet poizvedovanja zainteresiranega investitorja oz. druge pravne in fizične osebe.
Vloga oziroma zahteva za izdajo lokacijske informacije, ki jo stranka dobi na vložišču ali spletni strani pristojne občine, mora vsebovati: osebno ime, podjetje oz. ime vložnika; prebivališče oz. sedež vložnika; številko zemljiščne parcele ter navedbo katastrske občine, v kateri je parcela; navedbo namena, za katerega se lokacijsko informacijo potrebuje.
Skladno z zakonodajo se lahko izdajo tri vrste lokacijskih informacij:
1. lokacijska informacija za namen gradnje objektov oz. izvajanja del na zemljiščih ali objektih, ki se izda, kadar je končni namen iz zahteve za izdajo lok. informacije gradnja ali postavitev objekta oz. izvedba drugih del; lokacijska informacija za ta namen služi preverjanju, ali je izvajanje določenih dejavnosti in z njimi povezanih del na določeni zemljiški parceli oz. parcelah dopustno, hkrati pa predstavlja podlago za izdelovanje projektne dokumentacije oz. za izvedbo
določenih del po predpisih o graditvi objektov (npr. gradnja enostavnega, manj zahtevnega ali zahtevnega objekta, rekonstrukcija objekta, nadomestna gradnja objekta, sprememba namembnosti objekta,...);
2. lokacijska informacija za namen prometa z nepremičninami se izda, kadar je namen iz zahteve za izdajo lokacijske informacije prodaja ali nakup zemljišča ali druge nepremičnine in jo vlagatelj potrebuje zaradi varnosti pri sklepanju tovrstnih pravnih poslov, saj iz podatkov, ki jih vsebuje, nedvoumno izhaja namenska raba zemljišča (npr. območje kmetijskih zemljišč, območje stanovanj, …) ter morebitne prepovedi in omejitve (npr. predkupna pravica občine), ki veljajo na
zemljišču, ki je predmet pravnega posla;
3. lokacijska informacija za namen določitve gradbene parcele k obstoječim objektom se izda, če je namen iz zahteve za izdajo lokacijske informacije določitev gradbene parcele k obstoječemu objektu, ki gradbene parcele še nima.
Projektni pogoji so pogoji, ki jih v skladu s pogoji iz izvedbenega prostorskega akta in skladno s svojimi pristojnostmi skladno z zakonodajo določi pristojni soglasodajalec (v tem primeru pristojna služba občinske uprave - oddelek za okolje in prostor) za izdelavo projektne dokumentacije.
Soglasje k projektnim rešitvam je potrditev pristojnega soglasodajalca, da je projektna dokumentacija izdelana skladno s pogoji, ki jih je predhodno določil za njeno izdelavo.
Investitor oz. projektant, če je tako določeno s pogodbo, je dolžan pristojne soglasodajalce pred začetkom izdelave projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za objekt pisno pozvati, da določijo projektne pogoje, ter potem ko je projektna dokumentacija izdelana, te soglasodajalce pisno pozvati, da dajo k njej tudi soglasje.
Zahtevi za določitev projektnih pogojev mora biti priložena idejna zasnova, zahtevi za izdajo soglasja pa je treba priložiti tisti načrt oz. del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki je v zvezi s predmetom soglašanja.