Občina Šmarje pri Jelšah

Lokacijska informacija | Projektni pogoji/rešitve


Lokacijska informacija je dokument, ki na enem mestu združuje podatke in pogoje (zahteve, obveznosti, prepovedi), ki se nanašajo na posamezno zemljiško parcelo oz. več zemljiških parcel.

Namen
lokacijske informacije je, da na enem mestu poda vse relevantne javnopravne režime (tim. prostorske režime), ki jih morajo pri svojem razpolaganju z nepremičninami upoštevati investitorji in na katere morajo biti pozorne stranke v pravnem prometu oz. razpolaganju z nepremičninami.
Lokacijska informacija ni odločba, saj se z njo ne odloča o kakšni pravici, obveznosti ali pravni koristi fizične ali pravne osebe oz. druge stranke. Gre zgolj za listino, ki jo je mogoče uporabiti samostojno oz. za dokazovanje določenih dejstev v nadaljnjem postopku.

Lokacijska informacija se izda na obrazcu, izda pa jo za urejanje prostora pristojen občinski upravni organ tiste občine, na katere območju leži zemljišče, ki je predmet poizvedovanja zainteresiranega investitorja oz. druge pravne in fizične osebe.
Vloga oziroma zahteva za izdajo lokacijske informacije, ki jo stranka dobi na vložišču ali spletni strani pristojne občine, mora vsebovati: osebno ime, podjetje oz. ime vložnika; prebivališče oz. sedež vložnika; številko zemljiščne parcele ter navedbo katastrske občine, v kateri je parcela; navedbo namena, za katerega se lokacijsko informacijo potrebuje.

Skladno z zakonodajo se lahko izdajo tri vrste lokacijskih informacij:
1. lokacijska informacija za namen gradnje objektov oz. izvajanja del na zemljiščih ali objektih, ki se izda, kadar je končni namen iz zahteve za izdajo lok. informacije gradnja ali postavitev objekta oz. izvedba drugih del; lokacijska informacija za ta namen služi preverjanju, ali je izvajanje določenih dejavnosti in z njimi povezanih del na določeni zemljiški parceli oz. parcelah dopustno, hkrati pa predstavlja podlago za izdelovanje projektne dokumentacije oz. za izvedbo določenih del po predpisih o graditvi objektov (npr. gradnja enostavnega, manj zahtevnega ali zahtevnega objekta, rekonstrukcija objekta, nadomestna gradnja objekta, sprememba namembnosti objekta,...);
2. lokacijska informacija za namen prometa z nepremičninami se izda, kadar je namen iz zahteve za izdajo lokacijske informacije prodaja ali nakup zemljišča ali druge nepremičnine in jo vlagatelj potrebuje zaradi varnosti pri sklepanju tovrstnih pravnih poslov, saj iz podatkov, ki jih vsebuje, nedvoumno izhaja namenska raba zemljišča (npr. območje kmetijskih zemljišč, območje stanovanj, …) ter morebitne prepovedi in omejitve (npr. predkupna pravica občine), ki veljajo na zemljišču, ki je predmet pravnega posla;
3. lokacijska informacija za namen določitve gradbene parcele k obstoječim objektom se izda, če je namen iz zahteve za izdajo lokacijske informacije določitev gradbene parcele k obstoječemu objektu, ki gradbene parcele še nima.


Projektni pogoji so pogoji, ki jih v skladu s pogoji iz izvedbenega prostorskega akta in skladno s svojimi pristojnostmi skladno z zakonodajo določi pristojni soglasodajalec (v tem primeru pristojna služba občinske uprave - oddelek za okolje in prostor) za izdelavo projektne dokumentacije.

Soglasje k projektnim rešitvam je potrditev pristojnega soglasodajalca, da je projektna dokumentacija izdelana skladno s pogoji, ki jih je predhodno določil za njeno izdelavo.
Investitor oz. projektant, če je tako določeno s pogodbo, je dolžan pristojne soglasodajalce pred začetkom izdelave projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za objekt pisno pozvati, da določijo projektne pogoje, ter potem ko je projektna dokumentacija izdelana, te soglasodajalce pisno pozvati, da dajo k njej tudi soglasje.
Zahtevi za določitev projektnih pogojev mora biti priložena idejna zasnova, zahtevi za izdajo soglasja pa je treba priložiti tisti načrt oz. del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki je v zvezi s predmetom soglašanja.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Občina Šmarje pri Jelšah